Wydarzenia na lewicy

Zarząd Polskiej Lewicy

Siedziba partii

Korespondencję do 
Zarządu Partii
prosimy kierować na adres

Polska Lewica
ul. Al. Kamińskiego 2 m. 2
03-130 Warszawa
tel. 693-190-304 
     501-752-204

zarzad@polskalewica.pl 

Wideo nowości

PDF Drukuj Email

Stanowisko Zarządu Krajowego Polskiej Lewicy

z dnia 3 września 2008 r.

w sprawie : Stanowiska Sejmu  potępiającego Rosję w sprawie wojny na Kaukazie


Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie kryzysu gruzińskiego. Posłowie
potępili rosyjskie działania na terytorium Gruzji pomijając krwawą interwencję
wojskową reżimu Saakaszwiliego w Osetii Południowej, w dniu 8 sierpnia tego roku.
Posłowie SLD i inni reprezentanci sejmowej lewicy przyjęli tym samym wersję wydarzeń
sprzeczną z faktami ujawnionymi w raporcie OBWE. Lewica poparła stanowisko, w którym
Gruzini zabijający w nocy śpiących mieszkańców Cchinwali zasługują na współczucie,
zaś ich ofiary na potępienie. Nie może być większego wstydu i hańby. Nie można
bardziej zbezcześcić lewicowych wartości myląc agresora z ofiarami. Jest pewne, że
sejmowe fotele zajmują tchórze bez sumień i bez poglądów.
Polska Lewica potępia fałszowanie okoliczności i przyczyn gruzińskiego konfliktu.
Potępiamy barbarzyński atak Gruzinów na Osetię. Dostrzegamy niebezpieczeństwo
militarnej skali rosyjskiej reakcji. Współczujemy wszystkim ofiarom bez względu na
ich narodowość i wiarę. Zwracamy się o pomoc humanitarną dla wszystkich
poszkodowanych, w tym zamieszkałych w Abchazji i Południowej Osetii. Wyrażamy żal,
że Polska poprzez awanturnictwo prezydenta Kaczyńskiego i szkodliwą uchwałę Sejmu
nie może odegrać właściwej jej roli w procesie pokojowym na Kaukazie.

 
PDF Drukuj Email

Stanowisko Zarządu Krajowego Polskiej Lewicy  z dnia 11 sierpnia 2008 r.

w sprawie: Konfliktu w Osetii Południowej


Zarząd Krajowy Polskiej Lewicy wyraża głębokie współczucie wszystkim ofiarom konfliktu orężnego na Kaukazie. Zbrojny najazd wojsk gruzińskich na rosyjski kontyngent w Osetii Południowej działający z mandatem porozumienia z Soczi z 1992 roku wywołał lawinę przemocy i krwi. Jest także jaskrawym naruszeniem prawa międzynarodowego.
Prezydent Saakaszwili ponosi odpowiedzialność za rozpętanie konfliktu etnicznego o nieoszacowanych jeszcze rozmiarach. Grając na szowinizmie i nacjonalizmie próbował wzmocnić własną pozycję integrując naród wokół walki z wrogiem zewnętrznym. Tacy politycy są niebezpieczni nie tylko dla własnych obywateli.
Dla pokojowego rozwiązania konfliktu nie ma nic pilniejszego niż zaprzestanie działań bojowych. Polska powinna aktywnie uczestniczyć w działaniach dyplomatycznych wiodących do tego celu. Błędem władz polskich, a zwłaszcza prezydenta Kaczyńskiego było zaangażowanie się po jednej tylko stronie sporu. Eliminuje to nasz kraj z pozycji mediatora i osłabia jego znaczenie w kreowaniu polityki wschodniej Unii Europejskiej.
Narody Osetii i Abchazji, od lat walczące o niezawisłość mają prawo do samostanowienia. Uważamy, że o swojej przyszłości powinny wypowiedzieć się w referendum. Do czasu rozstrzygnięcia przyszłości tych terytoriów powinny na nich stacjonować wojska rozjemcze ONZ.

 
PDF Drukuj Email

Stanowisko  Zarządu Krajowego Polskiej Lewicy

w sprawie: Poparcia przez SLD  weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie  ustawy medialnej


Sojusz Lewicy Demokratycznej zdecydował się poprzeć układ PiS i braci Kaczyńskich rządzących niepodzielnie telewizją i radiem publicznym. Pomagając przyjąć weto prezydenta SLD akceptuje dalszą dewastację mediów publicznych dokonywanych przez pisowskich komisarzy w imię partyjnych interesów i korzyści. SLD wspierając PiS głosuje na Krzysztofa Czabańskiego, Bronisława Wildsteina, Jana Pospieszalskiego, Patrycję Kotecką czy Anitę Gargas – osoby, które stały się symbolem pisowskiej agitacji, dyspozycyjności, fałszowania rzeczywistości, zakłamywania historii i lżenia lewicy.
Rozumiemy, że zawetowana przez Lecha Kaczyńskiego nowelizacja ustawy medialnej autorstwa Platformy Obywatelskiej ma wiele wad, ale rzecz idzie o wyższą stawkę. Media publiczne staczają się coraz niżej realizując misję pisowskiej propagandy. Pieniądze podatników i dochody z abonamentu są marnotrawione i nie przekładają się na żadną wartość – ani intelektualną, ani edukacyjną. Indoktrynacja historyczna pierze mózgi i czyni niepowetowane szkody w świadomości młodych Polaków. Aby przerwać szkodliwość tego stanu rzeczy lewica parlamentarna powinna odrzucić weto prezydenta niezależnie czy porozumiano się w tej sprawie z PO czy nie.
Apelujemy do posłów SLD żeby nie utrwalali interesów i władzy PiS w mediach publicznych. Aby nie głosowali za układem szerzącym propagandę partyjną ugrupowania współczesnej wersji narodowego socjalizmu.
Warszawa, dnia 24 lipca 2008r.

 
PDF Drukuj Email

STANOWISKO ZARZĄDU KRAJOWEGO POLSKIEJ LEWICY z dnia. 23.06.2008 r.

W sprawie bierności władz w obliczu neofaszystowskich wybryków w Krakowie

W związku z wydarzeniami, które miały miejsce 22 czerwca w Krakowie Polska Lewica wyraża zaniepokojenie biernością organów państwa wobec kolejnego w ostatnich tygodniach przejawu łamania fundamentalnych praw zapisanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Publiczne wznoszenie okrzyków sławiących osoby odpowiedzialne za pogromy i morderstwa na obywatelach innych narodowości w okresie międzywojennym oraz propagowanie idei przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego, rozwiązanego jeszcze w 1934 roku za głoszenie haseł faszystowskich, za takie właśnie działanie musi być uznane.Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, Art. 13, zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.
Wzywamy organy państwa do podjęcia działań w celu egzekwowania tych zapisów. Milcząca zgoda koalicji rządzącej na kolejne jawne i otwarte łamanie prawa przez grupy ekstremistów kompromituje ideę demokratycznego państwa prawa oraz kompromituje tych, którzy za bierność organów państwa w tym względzie odpowiadają.

 
PDF Drukuj Email
1 Maja 2008 - święto ludzi pracy w Polsce i w Unii Europejskiej.

Szczególnie w dniu 1-go maja POLSKA LEWICA pozdrawia wszystkich ludzi pracy.

Dziś mijają również cztery lata od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Jest to święto powrotu Polski do rodziny europejskiej, krajów skutecznie broniących prawa ludzi pracy, krajów solidaryzmu społecznego, wspierającego szeroki rozwój gospodarczy krajów unijnych.

Dobrze wykorzystajmy szanse wynikające z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Polskę do Unii Europejskiej wprowadził Leszek Miller jako Premier Rządu RP, obecnie Przewodniczący Polskiej Lewicy. Jest to ogromne wyzwanie dla nas wszystkich, wielka szansa na rozwój Polski, dla skutecznego wspierania osób potrzebujących największego wsparcia.

Polska Lewica będzie wspierać wszelkie sprawdzone doświadczenia innych krajów unijnych, by mogły być realizowane również w Polsce dla dobra Polaków, gdyż Polska Lewica chcąc osiągnąć sprawiedliwy podział dóbr, z wrażliwością społeczną, nie może zapominać, żeby sprawiedliwie społecznie podzielić, trzeba mieć co dzielić, a sprawiedliwy podział jest możliwy, jeżeli w Polsce będzie Parlament uchwalał przepisy prawne zgodne z dyrektywami unijnymi. Subsydiarny charakter Unii Europejskiej jest nadzieją Polskiej Lewicy i całej lewicy w Polsce, a tylko kwestią czasu jest zbliżający się czas politycznej odpowiedzialności za Polskę przez polską lewicę, tak jak lewica ma większość parlamentarną w wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Pierwszego maja 1886 roku - w Chicago w USA rozpoczęto ogólnokrajowy strajk. Robotnicy domagali się ośmiogodzinnego dnia pracy,wygrali, my też wygramy nasze prawa, razem z Polską Lewicą.

Wiwat Unia, wiwat Polska, wiwat Polska Lewica, wiwat silna zjednoczona lewica europejska.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 4