Wydarzenia na lewicy

Zarząd Polskiej Lewicy

Siedziba partii

Korespondencję do 
Zarządu Partii
prosimy kierować na adres

Polska Lewica
ul. Al. Kamińskiego 2 m. 2
03-130 Warszawa
tel. 693-190-304 
     501-752-204

zarzad@polskalewica.pl 

Wideo nowości

Stanowiska
PDF Drukuj Email

STANOWISKO ZARZĄDU KRAJOWEGO POLSKIEJ LEWICY z dnia. 23.06.2008 r.

W sprawie bierności władz w obliczu neofaszystowskich wybryków w Krakowie

W związku z wydarzeniami, które miały miejsce 22 czerwca w Krakowie Polska Lewica wyraża zaniepokojenie biernością organów państwa wobec kolejnego w ostatnich tygodniach przejawu łamania fundamentalnych praw zapisanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Publiczne wznoszenie okrzyków sławiących osoby odpowiedzialne za pogromy i morderstwa na obywatelach innych narodowości w okresie międzywojennym oraz propagowanie idei przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego, rozwiązanego jeszcze w 1934 roku za głoszenie haseł faszystowskich, za takie właśnie działanie musi być uznane.Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, Art. 13, zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.
Wzywamy organy państwa do podjęcia działań w celu egzekwowania tych zapisów. Milcząca zgoda koalicji rządzącej na kolejne jawne i otwarte łamanie prawa przez grupy ekstremistów kompromituje ideę demokratycznego państwa prawa oraz kompromituje tych, którzy za bierność organów państwa w tym względzie odpowiadają.

 
PDF Drukuj Email

Stanowisko  Zarządu Krajowego Polskiej Lewicy

w sprawie: Poparcia przez SLD  weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie  ustawy medialnej


Sojusz Lewicy Demokratycznej zdecydował się poprzeć układ PiS i braci Kaczyńskich rządzących niepodzielnie telewizją i radiem publicznym. Pomagając przyjąć weto prezydenta SLD akceptuje dalszą dewastację mediów publicznych dokonywanych przez pisowskich komisarzy w imię partyjnych interesów i korzyści. SLD wspierając PiS głosuje na Krzysztofa Czabańskiego, Bronisława Wildsteina, Jana Pospieszalskiego, Patrycję Kotecką czy Anitę Gargas – osoby, które stały się symbolem pisowskiej agitacji, dyspozycyjności, fałszowania rzeczywistości, zakłamywania historii i lżenia lewicy.
Rozumiemy, że zawetowana przez Lecha Kaczyńskiego nowelizacja ustawy medialnej autorstwa Platformy Obywatelskiej ma wiele wad, ale rzecz idzie o wyższą stawkę. Media publiczne staczają się coraz niżej realizując misję pisowskiej propagandy. Pieniądze podatników i dochody z abonamentu są marnotrawione i nie przekładają się na żadną wartość – ani intelektualną, ani edukacyjną. Indoktrynacja historyczna pierze mózgi i czyni niepowetowane szkody w świadomości młodych Polaków. Aby przerwać szkodliwość tego stanu rzeczy lewica parlamentarna powinna odrzucić weto prezydenta niezależnie czy porozumiano się w tej sprawie z PO czy nie.
Apelujemy do posłów SLD żeby nie utrwalali interesów i władzy PiS w mediach publicznych. Aby nie głosowali za układem szerzącym propagandę partyjną ugrupowania współczesnej wersji narodowego socjalizmu.
Warszawa, dnia 24 lipca 2008r.

 
PDF Drukuj Email

Stanowisko Zarządu Krajowego Polskiej Lewicy  z dnia 11 sierpnia 2008 r.

w sprawie: Konfliktu w Osetii Południowej


Zarząd Krajowy Polskiej Lewicy wyraża głębokie współczucie wszystkim ofiarom konfliktu orężnego na Kaukazie. Zbrojny najazd wojsk gruzińskich na rosyjski kontyngent w Osetii Południowej działający z mandatem porozumienia z Soczi z 1992 roku wywołał lawinę przemocy i krwi. Jest także jaskrawym naruszeniem prawa międzynarodowego.
Prezydent Saakaszwili ponosi odpowiedzialność za rozpętanie konfliktu etnicznego o nieoszacowanych jeszcze rozmiarach. Grając na szowinizmie i nacjonalizmie próbował wzmocnić własną pozycję integrując naród wokół walki z wrogiem zewnętrznym. Tacy politycy są niebezpieczni nie tylko dla własnych obywateli.
Dla pokojowego rozwiązania konfliktu nie ma nic pilniejszego niż zaprzestanie działań bojowych. Polska powinna aktywnie uczestniczyć w działaniach dyplomatycznych wiodących do tego celu. Błędem władz polskich, a zwłaszcza prezydenta Kaczyńskiego było zaangażowanie się po jednej tylko stronie sporu. Eliminuje to nasz kraj z pozycji mediatora i osłabia jego znaczenie w kreowaniu polityki wschodniej Unii Europejskiej.
Narody Osetii i Abchazji, od lat walczące o niezawisłość mają prawo do samostanowienia. Uważamy, że o swojej przyszłości powinny wypowiedzieć się w referendum. Do czasu rozstrzygnięcia przyszłości tych terytoriów powinny na nich stacjonować wojska rozjemcze ONZ.

 
PDF Drukuj Email

Stanowisko Zarządu Krajowego Polskiej Lewicy

z dnia 3 września 2008 r.

w sprawie : Stanowiska Sejmu  potępiającego Rosję w sprawie wojny na Kaukazie


Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie kryzysu gruzińskiego. Posłowie
potępili rosyjskie działania na terytorium Gruzji pomijając krwawą interwencję
wojskową reżimu Saakaszwiliego w Osetii Południowej, w dniu 8 sierpnia tego roku.
Posłowie SLD i inni reprezentanci sejmowej lewicy przyjęli tym samym wersję wydarzeń
sprzeczną z faktami ujawnionymi w raporcie OBWE. Lewica poparła stanowisko, w którym
Gruzini zabijający w nocy śpiących mieszkańców Cchinwali zasługują na współczucie,
zaś ich ofiary na potępienie. Nie może być większego wstydu i hańby. Nie można
bardziej zbezcześcić lewicowych wartości myląc agresora z ofiarami. Jest pewne, że
sejmowe fotele zajmują tchórze bez sumień i bez poglądów.
Polska Lewica potępia fałszowanie okoliczności i przyczyn gruzińskiego konfliktu.
Potępiamy barbarzyński atak Gruzinów na Osetię. Dostrzegamy niebezpieczeństwo
militarnej skali rosyjskiej reakcji. Współczujemy wszystkim ofiarom bez względu na
ich narodowość i wiarę. Zwracamy się o pomoc humanitarną dla wszystkich
poszkodowanych, w tym zamieszkałych w Abchazji i Południowej Osetii. Wyrażamy żal,
że Polska poprzez awanturnictwo prezydenta Kaczyńskiego i szkodliwą uchwałę Sejmu
nie może odegrać właściwej jej roli w procesie pokojowym na Kaukazie.

 
PDF Drukuj Email

Stanowisko Zarządu Polskiej Lewicy

w sprawie wywołanego przez PO kryzysu w Polskiej Piłce

Rząd Donalda Tuska rozpoczął wojnę futbolową. Minister Drzewiecki prezentując się jako uzdrowiciel polskiego sportu i pod pretekstem obrony praworządności w PZPN spowodował wprowadzenie do Związku komisarza. Przez prawie rok ani metody działania PZPN ani stosowane w nim procedury ani w końcu też liczne sygnały bałaganu i korupcji zupełnie mu nie przeszkadzały. Taka postawa na kilometr pachnie hipokryzją.  Podejmując tak brutalną interwencję naruszającą autonomię , chronioną przez UEFA i FIFA , Polskiego Związku Piłki Nożnej zdawał sobie w pełni sprawę z nieuchronnych konsekwencji. Jego decyzja zagroziła pozycji Polski w międzynarodowym środowisku piłkarskim , może skutkowac wyeliminowaniem  polskich drużyn z udziału w mistrzostwach świata oraz stawia pod znakiem zapytania wiarygodnośc  Polski jako organizatora mistrzostw Europy.  

Zarząd  Krajowy Polskiej Lewicy wyraża obawę , że za pięknie brzmiącymi słowami ministra Drzewieckiego kryje się albo bezwzględna walka o pieniądze i co za tym idzie próba opanowania PZPN  albo , co gorsze , kompletne fiasko przygotowań do Euro 2012  i tchórzliwa próba doprowadzenie do odebrania Polsce  prawa  organizacji mistrzostw świata . Temu właśnie ma służyc wymyślony przez rząd PO bezsensowny konflikt  ze środowiskiem piłkarskim.

Zarząd Krajowy Polskiej Lewicy  popierając aspiracje wielu milionów Polaków związane z  organizacja piłkarskich mistrzostw Europy , znając poczucie dumy i nadziej związane z występami polskiej reprezentacji narodowej  wzywa rząd premiera Tuska do wypracowania koniecznego kompromisu ze środowiskiem polskiej piłki nożnej i natychmiastowego zakończenia konfliktu .  

                                                             Zarząd Krajowy Polskiej Lewicy   

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 4