Wydarzenia na lewicy

Zarząd Polskiej Lewicy

Siedziba partii

Korespondencję do 
Zarządu Partii
prosimy kierować na adres

Polska Lewica
ul. Al. Kamińskiego 2 m. 2
03-130 Warszawa
tel. 693-190-304 
     501-752-204

zarzad@polskalewica.pl 

Komentarze polityczne
PDF Drukuj Email

 

Jakimi ogrodami rządzi Prezes Kondracki cz. 9?

 

 

Imperium działaczy Polskiego Związku Działkowców w sposób nieubłagany sypie się w gruzy. Kolejne ogrody opuszczają tą strukturę (PZD) i zakładają własne stowarzyszenia, które przejmują prowadzenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Skala zjawiska opuszczania PZD przybiera na sile można stwierdzić, że ma już charakter masowy. Dla przykładu podajemy przykładowe stowarzyszenia które zarejestrowały się na terenie województwa łódzkiego.

 

 

1. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "HULANKA" JUSTYNÓW nr KRS 0000532038

 

 

2. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "WARTA" PAJĘCZNO nr KRS 0000534156

 

 

3. STOWARZYSZENIE OGRODOWE SŁONECZKO KUTNO nr KRS 0000537532

 

 

4. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "JELONEK" WIELUŃ nr KRS 0000538445

 

 

5. STOWARZYSZENIE OGRODOWE RODZINNY OGRÓD DZIAŁKOWY RELAKS SIERADZ nr KRS 0000540732

 

 

6. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "RELAKS ŁOWICZ" ŁOWICZ nr KRS 0000540899

 

 

7. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "SZAFIRKI" ŁÓDŻ nr KRS 0000541247

 

 

8. "STOWARZYSZENIE OGRODOWE WRZOS-CHOJNE" CHOJNE nr KRS 0000541383

 

 

9. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "WIERZBINKA" ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI nr KRS 0000557431

 

 

10. STOWARZYSZENIE OGRODOWE RODZINNEGO OGRODU DZIAŁKOWEGO "WODNIK" KOTLINY nr KRS 0000577689

 

 

11. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "OGRÓDKI DZIAŁKOWE POD RÓŻĄ" KUTNO nr KRS 0000616356

 

 

12. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "CICHY ZAKĄTEK" ŁÓDŹ nr KRS 0000628066

 

 

13. STOWARZYSZENIE OGRODOWE MARZANNA ŁÓDŹ nr KRS 0000632046

 

 

14. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "ZDROWIE" ŁÓDŹ nr 0000638621

 

 

15. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "JEZIORANY" WIERUSZÓW nr KRS 0000695182

 

 

16. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "AKORD" ŁÓDŹ nr KRS 0000718725

 

 

17. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "ZIELONA POLANA" ŁÓDŹ nr KRS 0000724848

 

 

18. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "POD WIERZBAMI" ŁÓDŹ nr KRS 0000725254

 

 

19. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "MARGARETKA" ŁÓDŹ nr KRS 0000725707

 

 

 

Patrz także poprzedni artykuł z tego cyklu.

 
PDF Drukuj Email

WYRZUCAJĄ LUDZI Z OGRODÓW


Dziesiątki tysięcy Polaków mieszkają nielegalnie na działkach. Mają tam cały dorobek życia. I boją się, że mogą stracić wszystko. Nie ma jeszcze masowych eksmisji, ale są pokazówki.


Ilona z Arkadiuszem codziennie tłumaczą dzieciom, że nie wolno się zbliżać do świeczek ani rzucać w ich stronę lalek, misiów, klocków. A świeczki rozstawione są w każdym kącie, bo od trzech miesięcy nie mają prądu.


Arkadiusz: - Na początku 2017 roku kupiliśmy mały domek do remontu w Ogrodzie im. Henryka Sucharskiego w Wejherowie. Brat kończył budowę swojego domu, zostało mu trochę materiałów, więc mi dał. Nie remontowałem z myślą, że będziemy tu mieszkać przez cały rok. Przymusiła nas sytuacja.


Wychowują czworo dzieci, najmłodsze ma rok, najstarsze - 10 lat. Ilona nie pracuje, Arkadiusz zarabia niecałe 2,5 tys. złotych.


Arkadiusz: - W grudniu przyszła pani elektryk i odłączyła nam prąd. Powiedziała, że już nie włączy, bo tu nie wolno mieszkać. Mówię: "Jak to? Na ogrodzie zamieszkanych jest ponad 90 domków!". Usłyszałem, że jestem tu nowy, a nowym nie pozwala się mieszkać, i prąd będzie wyłączany.


- Każdy domek można oddzielnie odłączyć? - pytam.

- Tak, jest rozdzielnia. Odłączają, komu chcą.


Arkadiusz z rodziną organizują życie bez elektryczności. Ogrzewają kominkiem, gotują na gazie, zakupy robią codziennie, bo nie mają lodówki, kąpią się i piorą u rodziny. Kiedyś sąsiadka pożyczyła im prądu (za pomocą przedłużacza), by mogli zrobić pranie. Już się wirowało, kiedy przyszedł ktoś z zarządu ogrodu. Za karę odłączyli prąd sąsiadce. Włączyli, kiedy obiecała, że już nie będzie pożyczała. Na następny dzień znowu jej wyłączyli na kilka godzin, tak ku przestrodze.


Arkadiusz: - W moim sąsiedztwie mieszkają razem trzy kobiety - pani z córką i wnuczką. Najstarsza jest po trepanacji czaszki. Od miesięcy nie mają prądu, bo zarząd im wyłączył. Gdyby miały się gdzie wyprowadzić, zrobiłyby to. My też nie jesteśmy cwaniakami. Wolelibyśmy mieszkać na normalnym osiedlu z normalnymi chodnikami, blisko szkoły i sklepów. Mieszkanie na działce jest dla nas koniecznością.


Prezeska ogrodu w Wejherowie tłumaczy, że postępowała zgodnie z ustawą i regulaminem Polskiego Związku Działkowców, a Arkadiusz z Iloną od początku wiedzieli, że nie będą mogli mieszkać na działce.


Co było wolno, a nie jest...

W Polsce jest około 5 tysięcy ogrodów, a w nich 960 tysięcy działek. Każdy działkowiec płaci rocznie od 300 do 800 złotych dzierżawy. W 2013 roku Sejm znowelizował ustawę o ogrodach działkowych. Weszły zapisy o zakazie zamieszkiwania i możliwości wypowiedzenia dzierżawy w przypadku budowy nadmetrażu. Można postawić tylko altanę o powierzchni do 35 metrów.


W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym Sierosław II pod Poznaniem zamieszkanych jest blisko 200 na prawie 750 altan. Choć altana jest pojęciem względnym, bo może być konstrukcją zarówno z drewnianymi ścianami, jak i murowanym budynkiem.


Mieszkanka: - Kiedy kupiłam działkę, poszłam na obowiązkowy kurs działkowca. Mówili, że nasadzenia nie mogą mieć więcej niż metr, że nie wolno stawiać wysokich płotów; nikt nie mówił, że nie wolno mieszkać. Sam były prezes mieszkał od wiosny do jesieni w ponadmetrażowej altanie. Władze ogrodu dawały przyzwolenie. A mogli przyjść i powiedzieć do mnie: "Słuchaj, przestań wylewać fundamenty, bo są za duże. Przestań kłaść dach, bo nie wolno ci tu będzie mieszkać". Nikt się przez lata nie odzywał. Jesteśmy tu zameldowani i płacimy podatek za nadmetraż. Jeżeli to nielegalne, to dlaczego gminy nas meldują i biorą podatki?


Anastazja Wieczorek-Molga z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów: - Na działkach mieszkają tysiące ludzi. Altany powstawały przez kilkadziesiąt lat, a ich wielkość nie była rygorystycznie przestrzegana. Po latach Polski Związek Działkowców najpierw dopuścił do tego stanu, a teraz chce egzekwować od działkowców przestrzeganie ustawy.


Wolni działkowcy

W 2008 roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że można się meldować w rodzinnych ogrodach działkowych. Uzasadnił orzeczenie tym, że celem meldunku jest ewidencja ludności. Sądy nie rozstrzygają, czy ktoś ma prawo do przebywania w budynku.


Pod koniec 2017 roku w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się konferencja zbuntowanych działkowców.


- Głównym celem było uświadomienie posłom i opinii publicznej skali problemu, jakim jest wyrzucanie ludzi z działek - mówi wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Ogrodów Działkowych "Forsycja" Marek Odlanicki-Poczobutt. - Chcielibyśmy, aby wprowadzono abolicję dla tych, którzy przed 2013 rokiem pobudowali za duże altany i zamieszkali. Na razie abolicji nie ma.


Musieliby wyrzucić tysiące

Michalina z okolic Głogowa podczas wieczornego spaceru po ogrodzie liczyła, w ilu oknach świeci się światło. Naliczyła 40. Choć ludzie coraz częściej się zasłaniają. Ona nie chciała życia na działce, ale córka nie dała jej wyboru.


- Zadłużyła nasze mieszkanie. Chowała przede mną pocztę i rachunki. Po sprzedaży mieszkania zamieszkałam z mężem na działce. Wtedy zarząd założył nam w sądzie sprawę eksmisyjną. W tym czasie zachorowałam na raka piersi, a mąż się rozpił. Przygniotła go moja choroba i przeżywał widmo eksmisji. Na szczęście zmienił się zarząd i powiedziano nam, że możemy zostać. Ja wyzdrowiałam. Mąż się nie podniósł.


Michalina rozumie, że nie można z działek zrobić normalnego osiedla, bo to w końcu miejsce na rekreację. Ale zna ludzi, którzy mają w mieście mieszkanie, wynajmują je komuś, a sami mieszkają na działce. Zna też takich, którzy budują w ogrodzie willę, jeżdżą drogim samochodem i mieszkają, bo chcą. Jednak najwięcej zna takich, których do przeprowadzki do ogrodu zmusiła sytuacja.


- Kiedy chciano mnie eksmitować z działki, chodziłam do prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza. Powiedział, żebym się nie bała, bo jeśli mnie wyrzucą, to musieliby wyrzucić tysiące ludzi w całej Polsce. Tego się trzymam, ale eksmisja nade mną wisi.


Zjawisko ma zamierać

W 2016 roku spotkałem się w Warszawie z prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim. Zapis rozmowy znalazł się w magazynie "Duży Format". Przytaczam w skrócie: "Na wprost mnie prezes i mecenas Bartłomiej Piech, obok dział medialny w postaci Agnieszki Hrynkiewicz.


Prezes Kondracki: - Jeżeli chodzi o ludzi, którzy mieszkają w psich budach, a nie altanach, to nasze działania doprowadzą do tego, że miasta dadzą im mieszkania socjalne. Jeżeli chodzi o tych, co prowadzą działalność gospodarczą, to należy ich stamtąd wyprowadzić. Działkowcy nie chcą mieć rozjeżdżonych alejek, nie chcą hałasu, ale spokoju.


- A ci, co nie mieszkają w psich budach i nie prowadzą działalności, tylko mają ładne domy?

- Nadzór budowlany powinien nakazać rozbiórkę.

- Polski Związek Działkowców przez lata przyzwalał na mieszkanie na działkach.

Prezes: - Jest prawie 5 tysięcy ogrodów, w zarządach jest 100 tysięcy ludzi, nie jesteśmy w stanie czuwać nad każdym.

Hrynkiewicz: - Znam historie, że prezesi bali się zwracać mieszkańcom uwagę. Były zastraszenia, pobicia, podpalenia.

- Ile osób w całym kraju mieszka na działkach?

- Policzyliśmy, że to 0,6 procent wszystkich działkowiczów [tych jest grubo ponad milion].

- Na jakiej podstawie stwierdza się, że jedni mogą mieszkać na działkach, a drudzy nie mogą?

Mecenas Piech: - Nawet jeśli przepis traktowany jest wybiórczo, to efekt będzie taki, że zjawisko zacznie zamierać.

- Czyli przeprowadzą państwo pokazowe eksmisje?

- Nikt z PZD nie czerpie przyjemności z tego, że kobieta, która uciekła z dziećmi przed mężem alkoholikiem, miałaby być eksmitowana do noclegowni. Ale to jest absurdalne rozwiązanie prawne, że jeśli ktoś mieszka w jakimś lokalu, ma prawo się tam zameldować. Teoretycznie z tego wynika, że jak pan zajmie toaletę na Dworcu Centralnym, zacznie mieszkać, to też powinni pana tam zameldować.


Jeśli przyjmiemy za rzetelne wyliczenia PZD, to w Polsce na działkach mieszka ponad siedem tysięcy ludzi. Nijak się to ma do szacunków stowarzyszenia Forsycja, według których tylko w okręgu poznańskim na działkach mieszka co najmniej pięć tysięcy. A zatem w całym kraju - dziesiątki tysięcy. Tyle że oprócz PZD nikt nie prowadził badań w skali Polski. Marek Odlanicki-Poczobutt z Forsycji: - Ludzie mają na działkach cały swój dorobek życia. Teraz się boją, że mogą stracić wszystko. Nie ma jeszcze masowych eksmisji, są tylko pokazówki. Mają przestraszyć innych".


Tylko w okolicach Poznania na działkach mieszka stale co najmniej 5 tysięcy osób. Część dlatego, że chce, większość dlatego, że musi.


Autor: MARCIN WÓJCIK

 

 
PDF Drukuj Email

Kolejne ogrody wychodzą z PZD


Kolejne ogrody wychodzą z PZD. Wiele z nich podejmuje decyzje właśnie dlatego, że nie zgadza się z polityką Związku. Przyjrzyjmy się statutowi PZD, który systematycznie jest modyfikowany przez działaczy Związku. Jednak zmiany przede wszystkim wprowadzane są za wiedzą i na potrzeby działaczy.

 

W 2005 r. zmiana statutu i regulaminu wynikała z wprowadzenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Warto jednak zauważyć, że nikt nad nimi nie miał kontroli. Bowiem Polski Związek Działkowców, jednostka powołana ustawą, nie podlegał kontroli, tak jak jego akty wewnętrzne.


Kolejnym etapem był wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który faktycznie uznał za niekonstytucyjne 24 artykuły ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.  Potem zmiany płynęły jak woda. W 2013 r. weszła  w życie ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych.  Problem jednak w tym, że od tej pory PZD, jako stowarzyszenie, podlega również ustawie o stowarzyszeniach, a jego statut wymaga weryfikacji Sądu. Tego jednak nie potrafią zrozumieć działacze, którzy wprowadzają zmiany do statutu kiedy tylko przyjdzie im na to ochota. Nieważne, że zmiany nie zostały jeszcze zweryfikowane przez właściwy sąd. Tak było w dniu 13 października 2014 r. gdy PZD uchwalił statut i postanowił wprowadzić go natychmiast w życie. Interpretacja Związku była jednoznaczna, my przyjęliśmy zmiany a więc obowiązują i nikomu nic do tego. Dopiero teraz PZD przyznaje się do tego, że ten statut narzucony został do stosowania, pomimo iż nie podlegał kontroli sądowej. Na jego podstawie rozstrzygano sprawy w ogrodach, a organy wyższe Związku, w oparciu o jego zapisy, podejmowały decyzje. Dzisiaj działkowcy wygrywają sprawy w sądach, a PZD płaci koszty postępowań. Niestety nie idą one z kieszeni  aroganckich działaczy i władz związkowych, a z kieszeni  naszych, działkowych.


Nikt nie zauważa, że ten zwariowany taniec nie ma nic wspólnego z zarządzaniem ogrodami i dobrem działkowców. Od dłuższego czasu zarządy ROD, a nawet okręgowe zarządy już nie nadążają za pomysłami „góry” i rozstrzygają sprawy powołując się na nieistniejące paragrafy, albo jako podstawę  prawną podają przepisy, których treść nijak się ma do rozstrzygnięcia. Podstawą odwoływania zarządów ROD, które są „ niepokorne” oraz działkowców mających własne zdanie, są przepisy z nieaktualnych zapisów statutu lub nowych nie zarejestrowanych w KRS zmian. Chciejstwo działaczy do ukarania nieposłusznych jest niepohamowane. Takie przypadki nie są odosobnione, przecież zarządy ROD to społecznicy a nie prawnicy.


Zobaczcie sami  niedawno uchwalony na XII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD w dniu 2 lipca 2015 r.  statut został wydrukowany i przesłany do ogrodów, ale są już kolejne zmiany. Właśnie ostatnio kolejny XIII Krajowy Zjazd Delegatów w dniu 9 grudnia 2017 r.  dokonał szeregu zmian, które 23 lutego 2018 r. zostały zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ten zmodyfikowany po raz kolejny statut, między  innymi wprowadza nowy twór w postaci Okręgowej Rady (19-39 osób),  która wybiera ze swojego  grona Okręgowy Zarząd ( 7-11 osób). Nowe nazwy w starej strukturze wprowadzają zamieszanie i dezorientację. Kto zapamięta, że obecnie Okręgowa Rada to dotychczasowy Okręgowy Zarząd, który z kolei  zajmie miejsce Prezydium Okręgu.  Od tej pory Okręgowy Zarząd może otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności. Oczywiście na te wynagrodzenia muszą się znaleźć środki, a skąd oczywiście od działkowców.

 


Właśnie dlatego coraz więcej działkowców ma dość rozbuchanej administracji. Chcą  w swojej małej ojczyźnie „Ogrodzie” mieć własne struktury, które będą dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań. Własny statut i regulamin  uwzględniające wielkość ogrodu, oraz koszty funkcjonowania  związane z potrzebami technicznymi, ale również możliwościami finansowymi działkowców. Jednak przede wszystkim chcą mieć  osobowość prawną, podejmować własne decyzje, za które wezmą odpowiedzialność.

 
PDF Drukuj Email

Kolejne zwycięstwo działkowców w walce z tzw. działaczami PZD.


Jak donosi Gazeta Giżycka.pl były Prezes ROD im. W. Kętrzyńskiego w Giżycku zwrócił do kasy tego ogrodu ponad 22.000,00 słownie dwadzieścia dwa tysiące złotych.

 

Pisaliśmy o tej sprawie na naszych stronach. Patrz artykuł Brakuje kasy w kasie ogrodów czy artykuł Działkowcy piszą a władze PZD milczą. Istotna wydaje się informacja, że powyższy zwrot nastąpił dopiero po złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego już na szczęście Prezesa ROD im. W. Kętrzyńskiego w Giżycku, który jednocześnie pełnił funkcję Pierwszego Wiceprezesa Okręgowego Zarządu Warmińsko-Mazurskiego PZD.

 

Co ciekawsze, żadna informacja o odwołaniu  Pierwszego Wiceprezesa Okręgowego Zarządu Warmińsko-Mazurskiego PZD nie pojawiła się w komunikatach z posiedzeń prezydium OZ w dniu 03.01.2018 ani w dniu 07.03.2018

 

Bardzo ciekawa jest natomiast informacja z posiedzenia Okręgowego Zarządu Warmińsko-Mazurskiego PZD z dnia 28.02.2018 r.

 

Znalazł się tam następujący zapis, cytuję: „a Pan Jerzy Giezek Prezes ROD „Miejski” w Działdowie został wybrany Pierwszym Wiceprezesem Okręgowego Zarządu.”

 

Jak widać ani słowa o przyczynach zmiany na tej funkcji. W związku z tą informacją nasuwa się szereg pytań np.:

 

Czy poprzedni wiceprezes został odwołany czy sam złożył rezygnację – z jakiego powodu?

 

Czy tym powodem był protokół z kontroli przeprowadzonej przez Okręgową Komisję Rewizyjną w dniu 12.03.2018 r. w ROD im. W. Kętrzyńskiego w Giżycku na żądanie władz ogrodu, które wykryły nieprawidłowości w gospodarce finansowej ogrodu?

 

Czy może złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, które to zawiadomienie złożył do organów ścigania Zarząd ROD pod przewodnictwem nowego Prezesa ROD im. W. Kętrzyńskiego w Giżycku Pana Adama Bonisławskiego?

 

Chętnie udostępnimy naszą stronę do złożenia wyjaśnień przez władze PZD.

 

 
PDF Drukuj Email

Jakimi ogrodami rządzi Prezes Kondracki cz. 8?


Imperium działaczy Polskiego Związku Działkowców w sposób nieubłagany sypie się w gruzy. Kolejne ogrody opuszczają tą strukturę (PZD) i zakładają własne stowarzyszenia, które przejmują prowadzenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Skala zjawiska opuszczania PZD przybiera na sile można stwierdzić, że ma już charakter masowy. Dla przykładu podajemy przykładowe stowarzyszenia które zarejestrowały się na terenie województwa pomorskiego.


1. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "NIEZAPOMINAJKA" W SZTUMIE Sztum  nr KRS 0000509322

2. STOWARZYSZENIE OGRODOWE RODZINNEGO OGRODU DZIAŁKOWEGO IM. JÓZEFA WYBICKIEGO Gdańsk nr KRS 0000513552

3. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "KARPATY" RODZINNY OGRÓD DZIAŁKOWY Gdynia nr KRS 0000514645

4. STOWARZYSZENIE OGRODOWE MALINA W CZARNEJ WODZIE Czarna Woda nr KRS 0000523806

5. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "BAŁTYK" PUCK Puck nr KRS 0000524306

6. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "GÓRA TRZEBIŃSKA" Ostrzyce nr KRS 0000530994

7. STOWARZYSZENIE OGRODOWE RODZINNEGO OGRODU DZIAŁKOWEGO "KACZEŃCE" Gdańsk nr KRS 0000536880

8. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "PEMAL" W MALBORKU Malbork  nr KRS 0000546671

9. STOWARZYSZENIE OGRODOWEGO RODZINNEGO OGRODU DZIAŁKOWEGO "WARYŃSKI"  Gdańsk nr KRS 0000549121

10. STOWARZYSZENIE OGRODOWE IM. T. WENDY Gdynia nr KRS 0000558987

11. STOWARZYSZENIE OGRODOWE RODZINNEGO OGRODU DZIAŁKOWEGO KOMUNALNIK Gdańsk nr KRS 0000658750

12. STOWARZYSZENIE OGRODOWE IM. WINCENTEGO WITOSA Gdańsk nr KRS 0000682713

13. STOWARZYSZENIE OGRODOWE "KARPATY" RODZINNY OGRÓD DZIAŁKOWY Gdynia nr KRS 0000514645

14. RODZINNY OGRÓD DZIAŁKOWY "NASZ OGRÓD" Człuchów nr KRS 0000535250

15. WYPOCZYNKOWY RODZINNY OGRÓD DZIAŁKOWY "PROMENADA" W CZŁUCHOWIE Człuchów nr KRS 0000544532

16. STOWARZYSZENIE RODZINNYCH OGRODÓW DZIAŁKOWYCH Rajkowy nr KRS 0000386163

17. STOWARZYSZENIE RODZINNEGO OGRODU DZIAŁKOWEGO "NAD RUCZAJEM" Kwidzyń nr KRS 0000494512

18. STOWARZYSZENIE RODZINNEGO OGRODU DZIAŁKOWEGO "KACZEŃCE" Gdańsk nr KRS 0000495710

 

Patrz także poprzedni artykuł z tego cyklu.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 122