Wydarzenia na lewicy

Zarząd Polskiej Lewicy

PDF Drukuj Email

Żołnierzom Ludowego Wojska Polskiego Cześć i Chwała !!!

Szanowni Towarzysze i Towarzyszki !!!

W wydaniu tygodnika „Fakty i Mity” (z 18 marca 2016 r.) natknąłem się na taką oto informację : „PiS – owski historyk Sławomir Cenckiewicz, szef Centralnego Archiwum Wojskowego, ubliżał żołnierzom Ludowego Wojska Polskiego – twierdził, że ich wysiłek zbrojny z czasów II wojny światowej „nie mieści się w historii polskiego oręża”.

Z kolei na łamach tygodnika „Przegląd” z 21 marca 2016 r.  Przemysław Prekiel odnosząc się do wyjątkowo haniebnych słów  Sławomira Cenckiewicza zauważał, że : „historyk IPN i  (…) dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego, obraził żołnierzy Wojska Polskiego. Zdeptał ich pamięć, ich służbę i wielką daninę krwi. Stwierdził bowiem, że „żołnierze 1. i 2. Armii Wojska Polskiego nie są Wojskiem Polskim”, a ich szlak bojowy „nie jest częścią historii oręża polskiego””.

Szanowni Towarzysze i Towarzyszki ! Ludzie Lewicy !!! Nie pozwólmy, aby tak zwani „historycy” ściśle powiązani z PiS – em  i  szemranym tworem o wybitnie mylącej dla otoczenia nazwie „Instytut Pamięci (!) Narodowej” nieustannie szargali i deptali honor i dobre imię Weteranów Ludowego Wojska Polskiego !!!

Nie może być naszej zgody na takie prymitywne, poniżające, uwłaczające i po prostu chamskie traktowanie polskich bohaterów, którzy przelewali swoją młodzieńczą krew w okresie Drugiej Wojny Światowej po to, aby Polska mogła żyć i być wolna!!!

Nie pozwólmy, aby jakikolwiek bezczelny, prawicowy, IPN – owski oszołom tropiący wszędzie „relikty” tzw. „komuny” dzielił Polaków na „lepszych” i „gorszych”, „prawdziwych” i „nieprawdziwych”. Nikt nie ma do tego prawa bo Polska jest naszym wspólnym dobrem !!!

Współczesna polska lewica doskonale o tym wie !!! Wie również o tym, że dla głupoty, zapiekłej nienawiści, dyskryminacji, nacjonalizmu i po prostu oszołomstwa miejsca w naszym kraju nie ma i nie będzie!!!

Niech moją odpowiedzią na ewidentne brednie prawoskrętnego historyka będzie poniższy wymowny w swojej treści i patriotycznym przesłaniu tekst.

Jego autorką była Wanda Wasilewska – współtwórczyni  1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, która w dniu 1 września 1943 roku wyruszyła na front, aby walczyć z hitlerowcami o wyzwolenie Polski.

 

IDZIEMY  NA FRONT – Przemówienie Wandy Wasilewskiej, „Nowe Widnokręgi” - DWUTYGODNIK, Rok III, Nr 18, 20 września 1943 r., s. 8 – 9.

************************************************************************

„W niedzielę 29 ub. m., w przeddzień wyruszenia 1. Dywizji im. T. Kościuszki na front, Wanda Wasilewska wygłosiła następujące przemówienie do żołnierzy 1 pp :

Następnym razem będę do Was mówiła już nie tu, w obozie – spotkamy się na froncie. Dlatego nie wygłoszę do Was urzędowej mowy.

Kochani, najdrożsi! Idziemy na front. Za kilka dni będziemy już tam, gdzie być chcieliśmy i zaczniemy iść tam, dokąd prowadzą nas wszystkie marzenia – pójdziemy do Polski.

Droga nasza prowadzi prosto do kraju.  Każdy metr, każdy kilometr, odrobiony przez Was z bronią w ręku, zbliża nas do Ojczyzny. Już tu, w obozie, szliśmy ku Niej, już ten mundur polski przybliżał nas do Kraju. Ale naprawdę zaczniemy iść do Polski z chwilą, kiedy znajdziemy się na froncie.

Żołnierze! Kiedyś będą o nas pisać i będą nam zazdrościć, że danem nam było iść z dalekiej ziemi i dotrzeć zwycięsko do naszej ziemi.

Jesteście pierwszą dywizją.

Powinniście być pierwsi! Jest to wielki zaszczyt, ale też wielkie są Wasze obowiązki.

Znajdziecie się wkrótce na froncie – jedna polska dywizja wśród setek dywizyj.

Są między niemi takie, o których wie dziś cały świat. To one biły Niemca pod Moskwą, one broniły Leningradu i gromiły wroga pod Stalingradem, brały Orzeł, Biełgorod i Charków.

Dlatego musicie walczyć tak, aby i o naszej dywizji mówiono z szacunkiem.

Żołnierz polski bił się zawsze dobrze. Ale dziś idzie o więcej, aniżeli kiedykolwiek.

Dziś idziemy w bój o naszą rodzoną, skalaną przez wroga ziemię, i idziemy po to, aby w kraju być szczęśliwymi ludźmi.

Wy dobrze wiecie, co to jest gorzka tęsknota. Nie obce też Wam uczucie nienawiści.

Powinniście nienawidzić katów niemieckich, których ręce czerwone są od krwi polskiej. Nie może być w nas wahania, nie może być ani krzty uczucia litości.

W sercach naszych piastować winniśmy dwa tylko uczucia – miłości do Polski i nienawiści do Niemca – faszysty. To on rozegnał nas po wszystkich krajach świata i nie ma dziś zakątka kuli ziemskiej, w którym by nie było Polaków na tułaczce.

Przeliczyli się jednak Niemcy. Myśleli, że wystarczy palić i mordować, aby Polski nie było. Ale Polska istnieje, póki Polak trzyma jeszcze w garści karabin, póki lotnik i marynarz polski bije wroga w powietrzu i na morzach.

Wy, z Pierwszej Dywizji, jesteście żołnierzami Polski i Wy dacie Niemcom godną odpowiedź na ich butne wyzwanie, że Polski już nie będzie.

Na was, żołnierze, czeka Kraj umęczony, czekają partyzanci, walczący z najeźdźcą, czeka Warszawa.

Wierzę głęboko, że nasza Pierwsza Dywizja będzie tą, której sława rozlegnie się po całym świecie, która będzie postrachem dla Niemca.

Wierzę, że Dywizja nasza pierwsza wejdzie na wolną ziemię polską, pierwsza rzuci naszym braciom hasło : „Chwyćcie za broń!”

Słyszę już te okrzyki, widzę łzy szczęścia i radości, z jakiemi powitają Was tam – w domu.

Wy rozpoczniecie też budowę nowej Polski, Polski – Matki, nie macochy, Polski, w której człowiek będzie szanowany, Polski, o jakiej marzymy, za jaką gotowi jesteśmy umierać.

Nie ma tu dziś z nami Waszych najbliższych, Waszych rodzin, które by Was pożegnać mogły.

Przyjmijcie więc ode mnie wszystko, czego by wam życzyć mogli Wasi najdrożsi.

Przyjmijcie ode mnie wyrazy miłości Polski do polskiego żołnierza, który idzie, aby zwyciężyć”.


Tow. Ryszard Rauba (Komunistyczna Partia Polski – KPP).