Wydarzenia na lewicy

Zarząd Polskiej Lewicy

PDF Drukuj Email

„Karać surowo, ale nie za wygląd”


Ostatnio dużo się mówi o przestępczości seksualnej. Czytałem oburzenie naszych katolickich polityków na władze Kolonii, które postanowiły uczyć uchodźców, zamiast ich surowo karać. Zadziwia mnie, że gdy chodzi o nasze podwórko nikt nie zwraca uwagi, że dokładnie jak Niemcy postępuje rząd p. Beaty Szydło. Kreatywny minister sprawiedliwości wymyślił już dwa projekty, które przekształciły się w druk sejmowy 189 oraz druk sejmowy 218. Dziwnie to brzmi, bo jeszcze niedawno PiS chciało twardych surowych kar. Dziś wolą ujawniać wygląd lub wprowadzać dozór elektroniczny.

Sam uważam, że głównym zadaniem kary jest odstraszanie. Jednak nie łudźmy się, że publikacja wizerunku przestępcy spowoduje, że ten będzie się bał ponownie zaatakować. Jedynie jego rodzina zostanie napiętnowana. Również osoby podobne do przestępcy mogą odczuć negatywne skutki ustawy. To jest więc karanie ludzi za wygląd. Do nadzoru można użyć technologicznie telefonu komórkowego, potrafi on wskazać miejsce pobytu, rejestrować dźwięk oraz obraz. Czy ktoś się boi nosić tel. komórkowy? Wygląda to na legalizację przestępstw seksualnych.

Nie rozumiem, dlaczego mówiąc o przestępstwach seksualnych, używa się sformułowania przestępstwa przeciw wolności seksualnej. Gwałt jest zbrodnią przeciwko zdrowiu i życiu oraz wolności osobistej. O ograniczaniu wolności seksualnej można mówić, np. gdy rodzice starają się nie dopuścić do spotkania dorosłego dziecka z koleżanką / kolegą z obawy, aby nie zostać młodymi dziadkami. Ograniczaniem wolności seksualnej jest wprowadzanie prawa szariatu i jego odmian. Próba zakazania antykoncepcji jest ograniczaniem wolności seksualnej osób, które muszą ją stosować. Antykoncepcja na receptę jest ograniczeniem wolności seksualnej.

Nie mieszajmy pojęć, gdyż to utrwala stereotypowe myślenie, co prowadzi do maglowania ofiar gwałtu na przesłuchaniach i w sądzie. Wpływa też na sędziów, którzy są wrogami prawdziwej wolności seksualnej, aby wydawać łagodne wyroki.

 

Kary za przestępstwa seksualne muszą być surowe, jeśli ktoś się kary nie boi to znaczy, że należy go od społeczeństwa odizolować.