Wydarzenia na lewicy

Zarząd Polskiej Lewicy

PDF Drukuj Email

Odezwa stronnictw do ludności miasta Krakowa

potępiająca w całej rozciągłości antyżydowskie zajścia

z 11 sierpnia 1945 roku

opublikowana na łamach „Dziennika Łódzkiego”

w środę, 15 sierpnia 1945 r.

WSPÓŁCZESNA KOMUNISTYCZNA PARTIA POLSKI (KPP) PRZYPOMINA : MIEJSCE ANTYSEMITYZMU, UMYSŁOWEJ CIEMNOTY, KOŁTUNERII, PRYMITYWNYCH UPRZEDZEŃ, RASIZMU, NACJONALIZMU, SZOWINIZMU I KSENOFOBII JEST TYLKO I WYŁĄCZNIE NA ŚMIETNIKU HISTORII !!! WYŁĄCZNIE !!!

„Odezwa stronnictw

do ludności miasta Krakowa

Kraków – centrum, chluba kultury polskiej, został w sobotę dn. 11 sierpnia shańbiony ohydnymi, barbarzyńskimi wystąpieniami.

Wywołały je męty społeczne, podjudzone przez zorganizowaną akcję hitlerowskich agentów, rozsiewających pogłoski, zwrócone przeciw ocalałej ze straszliwego hitlerowskiego pogromu, ludności żydowskiej.

Plotki te obliczone na średniowieczną ciemnotę, apelujące do najniższych instynktów, mówiły o mordach rytualnych, dokonywanych na dzieciach polskich.

Hitlerowscy agenci pociągając szumowiny społeczne, elementy przestępcze, a nawet nieliczne wprawdzie, otumanione jednostki, zorganizowały napady bijąc i masakrując dzieci i kobiety – Żydówki.

Raz jeszcze ulice Krakowa stały się terenem scen jakich świadkami byliśmy w ciągu 5 lat potwornej hitlerowskiej okupacji.

Wydarzenia sobotnie wstrząsnęły sumieniem Krakowa.

Dowiodły one, że gniazda hitleryzmu nie zostały jeszcze doszczętnie zniszczone.

Wydarzenia te okrywają hańbą nasze miasto.

Rzucić mogą cień na Polskę w oczach wszystkich sprzymierzonych narodów – które tak straszliwym wysiłkiem doprowadziły do złamania siedliska barbarzyństwa i zbrodni – hitlerowskich Niemiec.

Całe społeczeństwo Krakowa wszyscy, których okupacja nie zaraziła trądem hitleryzmu – wyrażają zdecydowaną wolę zmycia tej hańby z Krakowa, obrony pięknych i chlubnych jego tradycji.

Wyrażają zdecydowaną wolę wyrwania z korzeniami zła, aby już nigdy nie splamiło naszego narodu.

Stwierdzamy, że organizatorzy i świadomi uczestnicy tej uplanowanej akcji, muszą być potraktowani na równi ze zbrodniarzami gestapo, skazywanymi przez sądy sprzymierzonych narodów.

Stwierdzamy, że demokracja polska zdolna i gotowa jest zdławić w zarodku każdą próbę kontynuowania tradycji okupanta.

W imię godności i honoru Narodu Polskiego, w obronie imienia Rzeczypospolitej wobec całego cywilizowanego świata wzywamy wszystkich Polaków do bezwzględnej walki z niedobitkami faszyzmu.

Niech żyje zwycięska demokracja polska !

Zarząd Okr. Str. Demokratycznego

Wojew. Komitet Robotniczy PPS

Wojew. Komitet PPR

Zarząd Wojew. Str. Ludowego”

POWYŻSZY HISTORYCZNY MATERIAŁ ŹRÓDŁOWY PRZESŁAŁ :

TOW. RYSZARD RAUBA – KOMUNISTYCZNA PARTIA POLSKI (KPP).