Wydarzenia na lewicy

Zarząd Polskiej Lewicy

PDF Drukuj Email

„Łopocą sztandary zwycięstwa”

- W związku z 72. rocznicą

zwycięskiego zakończenia II Wojny Światowej

Dokładnie 72 lata temu – we wtorek, 8 maja 1945 roku nastąpiło podpisanie bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy hitlerowskiej wobec Armii Czerwonej i wojsk sprzymierzonych. Tym samym na straszliwie wykrwawionym kontynencie europejskim zakończyła się trwająca blisko sześć lat wyjątkowo brutalna i przerażająca w swoich rozmiarach wojna.

Warto koniecznie tu podkreślić, iż straty Rzeczypospolitej Polskiej w ludziach w okresie 1939 – 1945 wyniosły 6 028 000 osób : 644 000 zginęło w bezpośrednich działaniach wojennych, 5 384 000 straciło natomiast swoje życie w następstwie krwawego terroru hitlerowskiego okupanta.

W związku z 72. rocznicą zwycięskiego zakończenia II Wojny Światowej chciałbym poniżej jako członek Komunistycznej Partii Polski (KPP) zaprezentować z prawdziwą przyjemnością wszystkim Szanownym Towarzyszom i Szanownym Towarzyszkom tekst okolicznościowego artykułu, który ukazał się w łódzkim wydaniu „Robotnika” - Centralnego Organu Polskiej Partii Socjalistycznej w środę – 9 maja 1945 roku.

Jego tytuł brzmiał : Łopocą sztandary zwycięstwa.

Jego autorem był natomiast Artur Karaczewski.

Oto  on :

„Po długich latach krwawej pożogi umilkł szczęk broni w Europie.

Przestały huczeć armaty, rwać się pociski, nie przewalają się z trzaskiem czołgi, miażdżąc po drodze każdą zaporę.

Ludzkość zakuta, w najpotworniejsze kajdany niewoli i zgrozy, narody przeznaczone na niewolników  germańskiego szczepu oprawców i ludożerców wyciągnęły na maszt sztandary zwycięstwa.

Ci, którzy w imię najnikczemniejszych celów, najbardziej wyrafinowanych metod i na podstawie stosowania nieznanych, w dziejach świata okrucieństw, pragnęli podporządkować sobie wszystko, aby na gruzach cywilizacji i kultury rozpocząć obłąkańczy taniec zbrodni i szaleństwa, złożyli swą broń u nóg zwycięzców.

Oddali się na łaskę swych pogromców, przyszli po sprawiedliwość, która będzie im wymierzona przez obrońców najświętszych praw człowieka, bo praw do życia, wolności i pokoju.

Wyrosła na gruncie zwyrodniałej pychy, butnej zarozumiałości, oraz przewrotnej żądzy grabieży i mordu faszystowska szarańcza, wygrywająca na najniższych instynktach swoich otumanionych i sterroryzowanych mas, rozpaliła ogień, który pochłonąć miał cały dorobek cywilizowanej ludzkości.

Ogniem i żelazem wypalono wszystko, co stanąć by mogło na przeszkodzie najeźdźcom, równocześnie z burzeniem całych miast, z permanentnym dymieniem pieców krematoryjnych i mordowaniem jeńców wojennych, paliły się stosy na których niszczono największe działa ducha ludzkiego.

Duszący czad tych płomieni przesłonić miał oczy cierpiącej ludzkości, zdusić i zniszczyć każdy przejaw wolności, każdą próbę przeciwstawienia się niekończącym się zbrodniom topiono w morzu krwi.

Początkowe sukcesy nad napadniętą i zaskoczoną ludzkością wykorzystano dla rozwinięcia akcji propagandowej, która oparta na fałszu, kłamstwie i obłudzie miała pociągnąć masy na stronę obozu pospolitych zbirów, podpalaczy wojennych i odwiecznych wrogów postępu.

Dzisiaj na całym obszarze Europy i Stanów Zjednoczonych rozbrzmiewa pieśń zwycięstwa, wolne narody świata po straszliwych zmaganiach, po trudach i znoju, po milionach ofiar i gehennie przejść, dobiły krwiożerczą hydrę.

W miażdżących kleszczach świata demokracji i postępu zginął bezpowrotnie faszyzm, zginął rozbity o twardy, granitowy mur bojowników wolności całego obozu walczącego o pokój i sprawiedliwość.

Ziściły się marzenia i tęsknota mas ludowych całego świata, nadzieje poparte krwią serdeczną milionów robotników i chłopów wykuwających swoją przyszłość i prawo do wolnego życia na wszystkich frontach świata, zostały osiągnięte.

Klęska faszyzmu, upadek i zniszczenie sprawców masakry wojennej są tak jasne, tak oczywiste, tak dobitne, że nie wymagają specjalnego podkreślenia.

Cała nicość zdruzgotanego faszyzmu, cała jego zbrodnia, została stwierdzona i dokumentnie złamana na zawsze, ukoronowaniem wysiłku walczącego świata jest wszystko mówiący termin BEZWARUNKOWA KAPITULACJA.

Nie było rozmów, nie było układów ze zbrodniarzami, nie było wysuwanych warunków, zawiodły marne nadzieje rycerzy gasnącego świata, obliczone na wywołanie zamętu w szeregach zwycięzców, przeciwko wrogowi ludzkości użyto wyłącznie argumentów stali, ognia i żelaza.

Zwycięskim orężem demokracji zapewniono wszystkim narodom świata wolność i pokój, bohaterstwem ofiarnych bojowników całego obozu postępu zmuszono zwyrodnialców  do skomlenia o pokój i poddania się woli zwycięzców.

Dlatego dzisiaj, kiedy świat cały uwolniony został od koszmarnej grozy faszystowskiej, kiedy skończyły się bezpowrotnie i na zawsze nikczemne harce zwyrodniałej zgrai barbarzyństwa, wszystkie narody składają hołd bohaterom walczącym o zapewnienie ludzkości normalnych, swobodnych warunków życia i rozwoju, wszystkim walczącym załogom świata z bohaterską Armią Czerwoną na czele, u boku której Wojsko Polskie złożyło swój piękny wkład i ofiarny wysiłek, śle ludzkość cała wyrazy głębokiej wdzięczności i podziwu.

Przed znękaną i umęczoną ludzkością powstały nowe, piękne drogi rozwoju, cała energia i entuzjazm użyte zostaną dla ugruntowania pokoju i stworzenia takich warunków, aby jak najszybciej zatrzeć ślady pożogi i zniszczenia, przywrócić ład i porządek, wykorzystać w całej pełni tak drogo okupione zwycięstwo prawdy i sprawiedliwości nad zbrodnią i reakcyjnym wstecznictwem.

Wbite twardą dłonią mas ludowych całego świata gwoździe do trumny faszyzmu i twórców masowych rzezi, są dowodem, że wysiłek i krew nie pójdą na marne, że nigdy więcej nie pozwoli świat, aby odrodzić się mogła zakała cywilizacji i kultury ludzkiej w jakiejkolwiek bądź formie czy postaci.

Klęska faszyzmu jest ostateczna, że zwycięstwa swego demokracja musi wyciągnąć wszystkie konsekwencje.

Sprawiedliwości dziejowej stało się zadość.

Idąca ku wszystkim narodom miłującym pokój nowa epoka, będzie zapowiedzią tryumfalnego pochodu wolności i demokracji, pochodu, którego niezawodnym chorążym będzie proletariat wszystkich krajów.

ARTUR KARACZEWSKI.”

POWYŻSZY MATERIAŁ PRZESŁAŁ :

TOW. RYSZARD RAUBA – KOMUNISTYCZNA PARTIA POLSKI (KPP).