Wydarzenia na lewicy

Zarząd Polskiej Lewicy

PDF Drukuj Email

Tak w Europie, jak i w Polsce lewica słabnie w oczach.

Tak w Europie jak i w Polsce sama na to zapracowała.


Socjalne państwo opiekuńcze - to największa zdobycz europejskich socjalistów i socjaldemokratów.


Ale kiedy neoliberalny kapitalizm i niekontrolowana globalizacja zagroziły tej najważniejszej europejskiej wartości, lewica nie tylko nie potrafiła jej obronić, ale zdaniem wielu, stanęła po stronie korporacji i banków. Porzucając lewicę obywatele instynktownie zwrócili się w stronę państwa narodowego, widząc w nim ostatnią barykadę obrony interesów ludzi pracy. Lewica ponownie nie zrozumiała zmian. Oskarżyła ich o nacjonalizm. Wykorzystały to partie narodowo-populistyczne. Przegrywamy. Grozi nam rozpad Unii Europejskiej na poszczególne narodowe nacjonalizmy. Jedyną  odpowiedzią jest obrona zdobyczy socjalno-opiekuńczego państwa. W skali Europy. To jest zadanie lewicy.


Także w Polsce, gdzie przemiany w skutkach przyjęły kształt gospodarczego neokolonializmu, obywatele dwukrotnie zwrócili się do lewicy o pomoc - i dwukrotnie się zawiedli. Dziś, kiedy zdesperowani Polacy powierzyli państwo narodowo-konserwatywnej prawicy, namawia się nas do wspólnego frontu obrony prawa i demokracji. To drogie dla nas wartości .Demokracja to nie pusty frazes. Ma swoją treść. Nie możemy ulec szantażowi, który wymuszałby na nas obronę państwa nierówności, dysproporcji dochodowych, braku równych szans i praw pracowniczych. A taka była Polska przez osiem ostatnich lat. Naszym zadaniem jest wspólny lewicowy front walki o inne, lepsze państwo.


Proponuje się nam przystąpienie do frontu totalnej opozycji. Do wspólnego odsunięcia PiS od władzy a może i wyeliminowania go z życia politycznego. To nieracjonalna i absurdalna droga. Histeryczna. Wszystkie próby eliminacji i izolacji, tak w polityce krajowej jak i zagranicznej, kończą się nienawiścią i wojną. Lepszy jest dialog i polityczny spór. Różnimy się zasadniczo, ale nikt rozsądny na tej sali nie oprotestuje socjalnych decyzji obecnego rządu. Każdy przyzna, że istnieją też pola do dialogu np. zadania, rola i miejsce państwa narodowego. Ale też nikt nie zgodzi się na ideologizowanie państwa, tworzenie represyjnego prawa, teologizację życia publicznego, instrumentalne traktowanie kobiet.


Przekonują nas, że tylko razem obalimy PiS. Polityka to nie analiza arytmetyczna. To wojna idei. Tę wojnę lewica musi wygrać samodzielnie. I wygra, jeśli przestanie się zachowywać lękliwie i ulegle.


Nikt nie będzie szanował środowiska politycznego, które nie szanuje siebie i swojej historii. Nasza historia - to ponad sto lat walki o wolność i równość, o prawa pracownicze. W tym 45 lat Polski Ludowej, która wyciągnęła nasz kraj z cywilizacyjnego europejskiego skansenu. Dzisiaj, kiedy władza zakłamuje historię, a prawomyślności pilnuje policja pamięci, musimy mieć odwagę stanąć w obronie wielkich osiągnięć Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, w obronie życiorysów i bojowej drogi żołnierzy LWP, w obronie godności milionów jej budowniczych, naszych wspólnych bohaterów.


Nasza historia nam nie ciąży. To ostatni moment, żeby powstać z kolan.