Wydarzenia na lewicy

Zarząd Polskiej Lewicy

Siedziba partii

Korespondencję do 
Zarządu Partii
prosimy kierować na adres

Polska Lewica
ul. Al. Kamińskiego 2 m. 2
03-130 Warszawa
tel. 693-190-304 
     501-752-204

zarzad@polskalewica.pl 

Wideo nowości

PDF Drukuj Email

Stanowisko Zarządu Krajowego Polskiej Lewicy  z dnia 11 sierpnia 2008 r.

w sprawie: Konfliktu w Osetii Południowej


Zarząd Krajowy Polskiej Lewicy wyraża głębokie współczucie wszystkim ofiarom konfliktu orężnego na Kaukazie. Zbrojny najazd wojsk gruzińskich na rosyjski kontyngent w Osetii Południowej działający z mandatem porozumienia z Soczi z 1992 roku wywołał lawinę przemocy i krwi. Jest także jaskrawym naruszeniem prawa międzynarodowego.
Prezydent Saakaszwili ponosi odpowiedzialność za rozpętanie konfliktu etnicznego o nieoszacowanych jeszcze rozmiarach. Grając na szowinizmie i nacjonalizmie próbował wzmocnić własną pozycję integrując naród wokół walki z wrogiem zewnętrznym. Tacy politycy są niebezpieczni nie tylko dla własnych obywateli.
Dla pokojowego rozwiązania konfliktu nie ma nic pilniejszego niż zaprzestanie działań bojowych. Polska powinna aktywnie uczestniczyć w działaniach dyplomatycznych wiodących do tego celu. Błędem władz polskich, a zwłaszcza prezydenta Kaczyńskiego było zaangażowanie się po jednej tylko stronie sporu. Eliminuje to nasz kraj z pozycji mediatora i osłabia jego znaczenie w kreowaniu polityki wschodniej Unii Europejskiej.
Narody Osetii i Abchazji, od lat walczące o niezawisłość mają prawo do samostanowienia. Uważamy, że o swojej przyszłości powinny wypowiedzieć się w referendum. Do czasu rozstrzygnięcia przyszłości tych terytoriów powinny na nich stacjonować wojska rozjemcze ONZ.